Škola pokera

Tekstovi.net
galerija muzičkih tekstova
igre123

Muzičke diskusije - forum

It is currently 20 Oct 2014, 12:24

Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Smrt bi bila jeftin izgovor, sećaš se?
PostPosted: 14 Sep 2010, 12:22 

Jedan sasvim mali dio iz knjige "Kao rani mraz (Nikolina priča o Vasi Ladačkom)"

(okrenula se od tezge sa dva klakera u ruci,i našla mu se,čudnom ironijom,bliže nego što jeikad bila)

MALA VIDRA: Hej?

(I ona je bila zatečena i to je bilo najpoštenije.Niko nije bio u prednosti,niko nije imao spremnu rečenicu,čak ni gest,a u odnosu na predomišljaj,afekt uvek povlači i neke olakšavajuće okolnosti,u ma šta da se izrodi u svojoj nepredvidivosti...)

VASA: Hej i tebi...Lepi matrozu...

(Njena haljina zaista je imala kockastu mornarsku kragnu,i ona pokuša da taj kompliment primi kao prava mala ženica,smerno i sramežljivo,ali srce je mahnito kao mače pod košarom,bila je očajna shvativši da se više ništa ne može učiniti,pred njom je stajao neko drag,blizak,neko potreban,pred njom je stajao neko koga ne mse dotaći,zagrliti,čak ni osloviti bliskije nego poznanika...)

MALA VIDRA: Javili su da si poginuo...

VASA:Ih...Smrt bi bila jeftin izgovor,sećaš se?

(Kandilo osmeha u njegovim očima nikad se nije gasilo,sad je jedva tinjalo,ali ga ona ipak uoči i pokuša da ga raspiri svojim smeškom,ali reč „nepredvidivost“ kao da je već pomenuta maločas? Umesto pozvanog osmeha odazvale su se krupne nezadržive suze ,i nije ni pokušavala da ih zaustavi,kad su već same krenule nek se same i zaustavljaju...)

MALA VIDRA: O,kako mi je teško...Teško mi je bilo kad sam čula da si poginuo...Još teže kad sam čula da si živ...Ali ovo je najteže...Nisam mislila da će biti baš tako...

(Nije u tom času poželeo da je prigrli,nego je to poželeo još čim ju je video,a u tom času je samo opasno blizu da to i učini,no,vrlo dobro je znao da u okolnoj gužvi ima bar dvoje njih koji bi time mogli biti neizlečivo povređeni...)

VASA:Vidiš...Teško,teže,najteže...Ne valjam ti ni živ,ni mrtav...Cigani kažu,kad se đavo namerači na tvoj beli šal,možeš ga šarati,možeš ga parati,al' on će ga i u končićima naći...Neko nam je gadno uvračao...Izmicalo je od početka...Uvek za korak...

(Šmrknula je nekoliko puta,nije joj se dopalo to objašnjenje ,ali za svo ovo vreme ni ona nije uspela da smisli puno bolje?)

MALA VIDRA: I šta sad? Čitav život ćemo ostati na tom koraku?

(Pogledao ju je nežno,brižno,u tom pogledu više nije bilo onog bezobrazluka koji ju je proganjao kroz snove,ali odjednom je bila sretna što gaima barem ovakvog...)

VASA: Pa...jesi li sretna?

(Nije to bilo zajedljivo,ni zlobno,kao ni njegov pogled ka njenom zaobljenom profilu,daleko upadljivijem od Tilinog.Pomisao na malo biće čije je pokrete već osećala,ispuni je onom neopisivom milinom koja u svom nadiranju odroni još koju suzicu,ne dopuštajući joj ništa osim potpune iskrenosti....
Ona zagrize usnu,kao da mora da mu prizna nešto užasno,i to što je imala da izgovori u dahu,gotovo s olakšanjem...)

MALA VIDRA: Pa jesam! Bog nek mi oprosti,ali jesam! Baš sam...Sretna....

(Uplašivši se što o sreći govori kroz suze,uhvatila se za sidro na lančiću,i primetivši da on gled au tom smeru,shvatila da njena amajlija,brojanica,zalog nade,tragične ljubavi,i ko zna čega sve još,polako gubi pravo da to i dalje bude?
Mladi čovek koji je nailazio gurajući dečija kolica i posmatrajući ih nekako zabrinuto ,gotovo strepeći,prekinuo je nju u pokušaju da lančić skine,i Vasu u pokušaju da joj kaže da to ne čini.Kroz svu tu brigu čovek se ipak osmehivao potpuno iskreno,vasa ga takvog nije znao,a Mala Vidra iz predostrožnosti najavi njegov nailazak,shvati da mu do tog trenutka nije znao čak ni ime,nego samo čin i ono neuobičajeno ugarsko vlastelinsko prezime... )

............

(..i pođe ka Maloj Vidri namerivši samo da je pozdravimali ona ga preduhitri okrenuvši se,i brzo mu tutnu u ruku lančić koji je u međuvremenu skinula...
Gledali su se bez reči,sve što mu je padalo na pametu vezi tog lančića ličilo mu je na natezanje,a onda se spasonosno seti,oprezno priđe kolicima,i pažljivo,da ne buidi usnulog anđelka,ušuška smotanu zlatnu stvarčicu pod svileni jastučak..)

VASA: Znam da je običaj da to bude dukat,ali...Objasnićeš joj...

(Okrenuo se što je mogao mirnije,i stao u red za klaker,propuštajući neke koji su baš pristizali,kako bi bio siguran da ona više neće biti tu kad se bude vraćao...
Za razliku od njega,Nikola nije mogao da odvoji pogled od Male Vidre,spazio ju je kad je pošao da vidi šta je Vasu toliko zadržalo,i povukao se iza kestena,ne baš kao uhoda,pre kao pijanac,oslonivši se unutrašnjom stranom ramena,ne skrećuči pogled ni kad ga je ona,osetivši da je neko posmatra,osmotrila,okrenula mu leđa,pa tek onda,setivši se ko bi to mogao biti,ponovno pogledala ka njemu,uputivši mu jedan osmeh potpuno čist,bez ičega što bi ga moglo objasniti,kao osmeh onih likova kojima su oslikani hramovi kojima se posvetio...
Tad još nije znao da će je po tom osmehu pamtiti,jer narednog trenutka su joj prišli Andrija,Tila i Knegnja,i onda je već morao da se skloni,a posle toga više nije uspeo da je pronađe u gužvi,ni sledećih dana na ulici,ni sledećih godina u varoši,ni sledeće večnosti u životu....)

Đorđe Balašević

Profile E-mail  

Post subject: Re: Smrt bi bila jeftin izgovor, sećaš se?
PostPosted: 14 Sep 2010, 12:49 

Draga snajkice, dobrodosla nazad na forum... Ljubim te! :)

Profile E-mail  

PostPosted: 14 Sep 2010, 12:50 

Predivno, obozavam ovog covjeka :)

Profile E-mail  

PostPosted: 14 Sep 2010, 13:41 

Dragi batice hvala na dobrodoslici, koju takodjer i ja tebi upucujem :****

@ jesen-stize- o tome koliko volim Djoleta ne zelim da pricam, jer nikad nikome nisam uspjela objasniti.
(nick Buba zbog Bube Erdeljan :D )

Profile E-mail  

PostPosted: 14 Sep 2010, 20:41 

Đole moj čovjek.I uvijek će biti.Ionako nemam riječi na njegova 'djela',ha ja.

Profile E-mail  

Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ]